Yıldız Şale Köşkünde Bulunan 120 Yıllık Tarihi Halı ilk defa Yıkandı

120 yıllık Tarihi Yekpare Halı Yıkandı Dünyanın en büyük halıları arasında yer alan 120 yıllık halı ilk defa yıkanıp restore edilmek üzere taşındı.

120 yıllık tarihi öneme sahip halı, Milli saraylar İdaresi Başkanlığı'na bağlı tarihi mekandan Yıldız Şale Köşkü tören salonunda serili bir vaziyette 120 yıldan beri orada durmaktadır. Yani halımız, 1891 - 1898 yılları arasında dokunmuş ve 1898'de Yıldız Şale Köşkü tören salonuna getirilerek serilmiştir.Bu değerli halımızın ebatları hakkında bilgi vermek gerekirse, 14,5 metre eninde yaklaşık olarak ve 29 metre uzunluğundadır. Gördes Kari zamanında Gördes dokuma türü ile dokunmuş yekpare bir halı yün halı özelliğindedir. Halının çözgüsü yün, atkısı pamuk, ilmeği de yün olan bir el örgüsü (el dokuma) halı çeşididir. Halımız buraya taşınmadan önce biraz önce de ifade ettiğimiz gibi 120 yıllık bir yaşanmışlığı var ve tarihe şahit olmuş bir halı. Tabii bu 120 yıllık yaşanmışlık halımızda birtakım deformasyonlara aşınmışlıklara neden olmuştur. idaremiz halımızı tarihimize nakil etmek üzere bir restorasyon çalışması yapmayı hedefledik. Onun için halının bulunduğu mekandan hem mekana zarar vermeden hem de halının kendisine zarar vermeden mekandan alınarak bu halı yıkama işleminin yapılacağı bu özel yapım yapıya getirilmiştir. Buraya taşınmadan önce özel hassasiyet gösterilmiştir. Özellikle halının nasıl çıkarılacağı üzerine halı eni boyunca yani 14,5 metre uzunluğunda 70 santimetre çapında bir rulo oluşturacak şekilde katlanmıştır yani rulo haline getirilmiştir.


Yıldız Şale Köşkünde bulunan 120 yıllık tarihi halı ilk defa yıkandı

Ondan sonra birer metrelik aralıklarla atkılar oluşturulmuş ve atkılar yaklaşık 50 kişinin beraberinde bir platforma kaldırılmış o platformdan 2 vinç arasında bir zincir halat oluşturarak oraya aktarılmış ve yekpare bir şekilde bir tırın üzerine nakledilerek buraya getirilmiştir.

Halının yıkanacağı bu mekandan bahsetmek gerekirse bu mekan, biraz önce ifade ettiğim gibi özel bir yapıya sahip özel tasarlanmış yan duvarları ve üstü açılabilir nitelikte bir halı yıkama banyosu oluşturulmuştur.


120 yıllık tarihi halı ilk defa yıkandı

Halımız buraya getirildiğinde önce bir kuru temizleme tozlarından arındırılmış akabinde özel titizlikle seçilen temizlik malzemeleri ile bunun içinde İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil uygulamaları laboratuvarında danışmanlık alınmıştır ve onların önerileri doğrultusunda seçilen ve temin edilen kimyasallar halıya zarar vermeyecek nitelikteki halı yıkama kimyasalları ile halını yapısına zarar vermeyecek şekilde halı yıkanmıştır. Halı yıkama yani halının suda yıkanması da bir gün gibi bir süreçte tamamlanmış yine fazla suyun halıya zarar vermemesi için özel santrüfüj yani vakumlama özelliğine sahip iş makinalarıyla fazla su halının yüzeyinden emilmiştir ve akabinde burada incelediğimiz gibi 120 yıllık yaşanmışlığın halının üzerinde birtakım yaşanmışlıkların izleri var güve yenikleri katlanmanın oluşturduğu potluklar kesilmeler ilaveler bunları tek tek tespit edilerek röle ve çizimleri üzerine kaydedilmiştir. Yani müdahale yapılmadan önce şu anki halinin mevcut durumu dolayısıyla milli saraylar idaresinde mevcut uzman Halı restoratörlerimizin gözlemi ve denetimi çerçevesinde her arıza her ilave et ki orijinaline uygun niteliğe sahip olacak şekilde müdahale edilecektir.


120 yıllık tarihi halı

Yani restore edilecek bizim planladığımız restorasyon süreci İki buçuk üç yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Daha sonra tekrar yine itinayla alındığı Yıldız Şale Köşkü tören salonuna ulaştırılacak ve serilecektir. Bizim edindiğimiz bilgilere göre bunun yarısı kadar büyüklükte bir halının mevcut olduğu söyleniyor ama Dünyadaki en büyük halılardan biridir diyebiliriz.

Halı Yıkama mekanı Yıldız Sarayı bahçelerinde oluşturulmuştur. Bu bahçelere giriş güvenliği özel güvenlik ile korunmaktadır. Ayrıca bu yapının köşe kısımlarında 7/24 kayıt yapabilen kamera sistemi mevcuttur. Ayrıca akşamları giriş çıkış engellemek için sürgülü kapı sistemleri kilitlenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın
Şimdi Ara
Sosyal Medyada bizi takip edin